IP камера, відеокамера для систем відеонагляду - пристрій, що дозволяє організувати відеоспостереження з винятковою якістю, застосовувати відеоаналітику, передавати відеосигнал без втрати якості на необмежені відстані, використовуючи цифрові канали зв'язку.
Камери з Інтернет-протоколом, які також називаються IP камерами або мережевими камерами, забезпечують цифрове відеоспостереження шляхом надсилання та отримання сигналів через Інтернет або локальну мережу (LAN). Як випливає з назви, IP камери підключаються до мережі через кабель LAN (інтернет-кабель), в тому числі також через Power over Ethernet (PoE), аб ж через бездротову мережу WiFi. Вони часто використовуються з мережевими відеореєстраторами (NVR), а іноді з цифровими відеореєстраторами (DVR), що робить їх поширеним рішенням для домашнього чи корпоративного відеоспостереження.
Де використовуються IP камери?
IP камери зазвичай використовуються в:
• Роздрібних магазинах
• Бізнес-центрах, офісах
• Урядових будівлях
• Промислових майданчиках
• Банках
• Військових об'єктах
• Транспортних розв'язках
• Приватних домоволодіннях
Які бувають типи IP камер?
Типи IP камер:
• PTZ IP камера: камери з панорамним нахилом і масштабуванням (PTZ) можуть регулювати поле зору та кут за допомогою віддаленого оператора, що дозволяє користувачам відстежувати події з більшим контролем. Вони можуть охоплювати потенційно великі території та зазвичай використовуються для моніторингу громадських відкритих місць.
• Стаціонарна IP камера: стаціонарні IP камери працюють у статичному положенні та забезпечують єдиний огляд у полі зору камери, безперервно спостерігаючи за об’єктами в межах попередньо визначеного кадру. Стаціонарні камери широко використовуються як на вулиці, так і всередині приміщень, зазвичай у роздрібних магазинах і офісах. Порівняно з камерами PTZ, вони потребують меншої пропускної здатності для підтримки.
• IP камера PoE або PoE+: IP камери PoE використовують кабель Ethernet (зазвичай Cat 5 або 6) для одночасного живлення та передачі даних. Це позбавляє від необхідності прокладати два кабелі живлення та даних окремо, таким чином зменшуючи кількість необхідного обладнання. Завдяки меншій кількості частин, з якими потрібно працювати, системи PoE, як правило, легші в установці та дешевші в обслуговуванні порівняно з традиційними системами. Різниця між PoE та PoE+ полягає в кількості електроенергії, яку кожен з них передає для живлення своїх систем. Стандартні системи PoE живлять більшість IP камер і передають до 15 Вт електроенергії. Системи PoE+ передають до 30 Вт і зазвичай використовуються в потужніших камерах із власними механізмами нагріву та охолодження.
• Бездротова IP камера: бездротові IP камери підключаються до маршрутизатора WiFi для надсилання відеоданих. Потім відзнятий матеріал передається в хмарне сховище або локальне вбудоване сховище камери. Бездротові IP камери можуть бути хорошим рішенням для невеликих будинків, але дротова система камер менш чутлива до перешкод і рекомендована для великих приміщень.
Які обов'язкові функції IP камер?
Обов'язкові функції IP камер:
• Хмарне та вбудоване сховище: простір для зберігання – мє велике значення під час дослідження записів з IP камер. Відповідно до законодавства, багато компаній зобов’язані зберігати відеозйомку безпеки протягом певного періоду часу залежно від галузі та місцевих повноважень. Більшість систем відеоспостереження передають відеодані в хмарне сховище, або жорсткий диск відеореєстратора (HDD). Удосконалені рішення зберігають відзнятий матеріал локально на картку microSD, а також створюють його резервні копії в хмарі; ці «гібридні хмарні» системи безпеки вважаються безпечнішими та надійнішими, ніж системи, які покладаються лише на один метод.
• Можливості PoE: IP камери, які можна живити через з’єднання PoE, усувають ризик і вартість прокладки електричних проводів. Порівняно з чисто бездротовими камерами, IP камери PoE, як правило, мають стабільнішу передачу даних і менш імовірно стикаються з перешкодами від сусідніх пристроїв.
• Шифрування відеоданих: наскільки надійна IP камера залежить від її рівня шифрування даних і безпеки мережі. Шифрування – це спосіб приховати інформацію шляхом шифрування даних, щоб лише авторизовані сторони могли їх декодувати. Оскільки IP камери часто стають мішенню для зламів Інтернету речей, використання сучасних стандартів безпеки є ключовим для того, щоб запобігти хакерам викрадати інформацію про компанію та навіть виводити з ладу цілі системи. Існує два стани шифрування: «у спокої» та «в дорозі».
• Шифрування в стані спокою: дані, зашифровані «в стані спокою», означають, що дані захищені під час перебування на камері. RSA та AES є двома прикладами стандартів шифрування інфраструктури відкритих ключів, які гарантують, що будь-хто, хто отримує доступ до відеоданих, не зможе отримати їх із вбудованої пам’яті.
• Шифрування «в дорозі»: дані, зашифровані «в дорозі», означають, що дані захищені під час переміщення по мережі або передачі з локального в хмарне сховище. Захищені системи шифрують дані під час передачі за допомогою HTTPS/SSL через порт 443 і встановлюють вихідні підключення лише до виділених хмарних служб.
Які додаткові функції мають системи IP камер?
Додаткові можливості IP камер:
• Миттєвий обмін відео: однією з можливостей сучасних систем IP спостереження є можливість обмінюватися відеокліпами за допомогою SMS-повідомлень, електронних листів або живих посилань. Це зменшує час, необхідний для сповіщення влади про інциденти та необхідні негайні дії.
• Якість відео. Загалом відомо, що IP камери забезпечують вищу якість відео порівняно з аналоговими камерами, які традиційно використовуються в системах відеоспостереження. Оскільки вони передають цифрові сигнали, вони здатні вловлювати більше деталей. Це дає змогу багатьом системам IP безпеки включати у своє програмне забезпечення розширену відеоаналітику, наприклад збіг облич.
• Відеоаналітика: сучасні системи відеоспостереження включають штучний інтелект (AI) і аналітику на основі нейромереж, щоб виявляти людей і об’єкти в полі зору камери. Програмне забезпечення з можливостями глибокого навчання може використовувати зіставлення обличчя та автомобіля, щоб сповіщати користувачів про інциденти в режимі реального часу та прискорювати розслідування. Ці передові системи спостереження також дозволяють користувачам визначати зони обмеженого доступу в межах огляду камери та отримувати сповіщення, якщо протягом певного часу доби буде виявлено значущу активність.
• Потокова передача в стабільному стані: IP камери, які працюють у «стаціонарному стані», споживають значно меншу пропускну здатність, що робить їх більш масштабованими та менш дорогими для підприємств і великих організацій. У стабільному стані камери кожні 20 секунд надсилають у хмару постійний потік зашифрованих ескізів і відповідних метаданих. Стаціонарна IP камера працює зі швидкістю приблизно 20 Кбіт/с, що приблизно становить 1/100 традиційної хмарної камери, яка передає потоки зі швидкістю 1–2 Мбіт/с. Враховуючи низьку пропускну здатність, понад 100 камер у стаціонарному режимі можуть використовувати одне мережеве з’єднання та споживати таку саму пропускну здатність, що й одна традиційна хмарна камера.
На що слід звернути увагу, купуючи IP камеру
Що слід враховувати при виборі IP камери:
• Який обсяг території, що обстежується? (Відстань? Обсяг?)
• Яка пропускна здатність Інтернету потрібна для підтримки камери?
• Як зберігатимуться відзняті матеріали та скільки місця вам знадобиться?
• Чи відповідає шифрування даних сучасним стандартам безпеки? (RSA чи AES? У стані спокою чи в дорозі?)
• Де її розміщують? (У приміщенні? На вулиці?)
• Чи використовується зашифрована передача? (SSL/TLS?)