Відеоспостереження - визначення, призначення, склад системи
Система відеоспостереження (відеонагляду, відеоконтролю) призначена для організації отримання інформації про поточний стан об'єкту, що охороняється (технологічного процесу) шляхом збору, обробки, архівування, зберігання, відображення та аналізу цієї інформації.
Метою установки системи відеоспостереження зазвичай є перегляд місць, які важливо контролювати з точки зору збереження матеріальних цінностей (автостоянки, полиці супермаркетів, склади і т.п.), контролю за проникненням на об'єкт (прохідні, паркани, двері, ворота і т.п.), стеження за переміщенням об'єктів (вокзали, офіси, підприємства і т.п.). Відеоспостереження (відеонагляд, відеоконтроль) в сучасному світі, в тому числі в Україні, успішно використовується для моніторингу та управління технологічних процесів на виробництві, у сфері послуг.
У нашій практиці для підбору обладнання для відеоспостереження історично склалися такі умовні критерії якості системи відеоспостереження:
• впізнання знайомої людини - оскільки знайому людину або предмет можна впізнати за багатьма непрямими ознаками (хода, тип одягу, форма предмета), то застосовуються недорогі HD камери і недорогі пристрої обробки - DVR;
• впізнання незнайомої людини - для впізнання незнайомої людини або предмета необхідно більше відеоінформації, тому застосовуються HD відеокамери з роздільною здатністю 1.3-2МП або IP камери, а в якості пристроїв обробки - HD DVR або NVR (IP відеореєстратори);
читання номера легкового автомобіля - під поняттям "читання номера легкового автомобіля" ми маємо на увазі розпізнавання символів і букво-цифрових знаків, а також отримання дуже детальної відеоінформації про об'єкт - в цьому випадку доцільно застосовувати IP відеокамери з роздільною здатністю 3МП і більше, а в якості систем обробки та запису відеоінформації IP відеореєстратори (NVR) або відеосервери з інтелектуальним ПЗ на базі PC.
Важливий момент при побудові системи відеоспостереження - точно визначити цілі її установки і завдання, які має вирішувати система відеоспостереження, після цього замовнику і проектувальнику значно легше визначитися з критеріями якості та підібрати обладнання для системи відеоспостереження. Природно, при розрахунку системи відеоспостереження необхідно технічне обстеження об'єкта та складання проекту. Завдяки нашому досвіду та застосуванню сучасних методів розрахунку та моделювання, в більшості випадків ми складаємо попередній кошторис та підбираємо обладнання перед обстеженням об'єкту, і як правило ці розрахунки не потребують суттєвого коригування після огляду об'єкту спеціалістом.
Сучасні системи відеоспостереження як правило вже не зовсім CCTV - (closed circuit television - система замкнутого телебачення), тобто давно стали не "замкнутими", а навпаки, прагнуть до зовнішнього світу через обмін даними через мережу Інтернет та дозволяють не стільки спостерігати за об'єктом і записувати отриману інформацію, а останнім часом можуть обробляти її з застосування алгоритмів розпізнавання образів і автоматичному режимі самостійно впливати на системи управління об'єктами.
Нові системи відеоспостереження будуються із застосуванням IP камер і цифрових систем обробки (NVR) і / або серверів і відповідного програмного забезпечення. Як пристрої для перегляду відеоінформації можна використовувати смартфони та планшети, ноутбуки, традиційні комп'ютери, також широко використовуються хмарні технології.
Для плавного переходу від застарілих систем відеоспостереження із застосуванням аналогових відеокамер використовуються технології HD відеоспостереження (HD TVI або Turbo HD, HDCVI, AHD), які можуть по існуючих комунікацій (коаксіальному кабелю) істотно підняти якість відеосистеми (перейти від 0,3MP до 2-8MP).
Досить часто із застосуванням HD відеокамер і HD DVR будують нову систему відеоспостереження - вона в багатьох випадках трохи дешевше, ніж повністю цифрова система на базі IP технологій.
Устаткування системи відеоспостереження незалежно від виду системи (аналогова, гібридна або цифрова) складається з відеокамер (забезпечують збір відеоінформації), пристроїв обробки та запису - DVR, NVR, плати відеозахвату, сервер з прикладним ПО, архівуючого обладнання та пристроїв відображення відеоінформаціі (монітор).
Відеокамера - пристрій, що формує відеосигнал з світлового потоку, що проходить через її об'єктив та потрапляє на ПЗС матрицю. Останнім часом застосовуються кольорові відеокамери з можливістю переходу в чорно-білий режим ("день-ніч").
За дизайном відеокамери можна розділити на:
• Мінівідеокамери: модульні, в квадратному корпусі, в циліндричному корпусі, в нестандартному корпусі.
• Корпусні (стандартні, професійні) відеокамери.
• Купольні відеокамери.
• Відеокамери типу "speed dome".
• Мінівідеокамери: модульні, в квадратному корпусі, в циліндричному корпусі, в нестандартному корпусі.
Пристрої обробки та запису - відеореєстратори (DVR, NVR), плати відеозахвату, відеосервери - дозволяють обробляти потоки відеоінформації, одержувані від кількох відеокамер, аналізувати відеопотоки, записувати їх і видавати в заданому форматі на монітор і в локальну або глобальну мережу для віддаленого перегляду. Вони також дозволяють записувати (з подальшим відтворенням) зображення (як безпосередньо від відеокамери, так і від пристроїв обробки). Сучасні системи відеоспостереження зазвичай використовують для накопичення і зберігання відеоінформації звичайні накопичувачі на жорстких магнітних дисках (HDD), а при великому обсязі інформації - накопичувачі, об'єднані в RAID.
В якості пристроїв відображення інформації для систем відеоспостереження зараз застосовуються комп'ютерні монітори, а також за допомогою прикладної програми або web-браузера організовується перегляд відеоінформації на моніторі комп'ютера, мобільного телефону. Особливою популярністю користуються програми для відеоспостереження для Android та iOS.
Дуже важливим компонентом будь-якої системи відеоспостереження є середовище передачі сигналу - кабельна мережа і підсистема живлення. При побудові системи відеоспостереження з використанням IP технологій кабельна система будується за принципами локальної комп'ютерної мережі (LAN) і може використовувати різну фізичну середу для передачі інформації - мідний кабель типу "вита пара", оптичний кабель, бездротову мережу WiFi etc. Для живлення відеокамер традиційно може використовуватися силовий кабель, але останнім часом набирають популярність технології POE (power ower ethernet), де живлення і дані передаються по одному кабелю типу вита пара. Передача відеосигналу від аналогової або HD відеокамери до пристрою обробки традиційно проводиться коаксіальним кабелем з хвильовим опором 75 Ом, наприклад РК-75, RG-6 або RG-59, але найбільш прогресивним є застосування кабелю типу "вита пара" з пристроями передачі відеосигналу по витій парі.
Найчастіше від якості компонентів і застосовуваних матеріалів кабельної мережі і устаткування живлення залежить якість системи відеоспостереження в цілому, оскільки кінцеві пристрої - відеокамери, DVR, NVR (якщо, звичайно не застосовувати обладнання типу noname або псевдобрендів) мають дуже хороші параметри - наприклад застосовуване нами обладнання таких відомих брендів як Hikvision і Dahua. І власне при передачі відеосигналу на відстань і виникають інженерні завдання з побудови якісної системи відеоспостереження, тобто на перший план при проектуванні й реалізації системи відеоспостереження виходить вибір середовища передачі, грамотного розрахунку кабельної або бездротової мережі з урахуванням постійно зростаючої роздільної здатності відеокамер і пристроїв обробки систем відеоспостереження.
Група компаній ЕЛВІС пропонує повний комплекс послуг з реалізації проектів систем відеоспостереження. Інженери нашої компанії підберуть вам систему, оптимально відповідну вашому підприємству, а ціновий діапазон і робочі показники пропонованого нами устаткування задовольнять найбільш вибагливого замовника.
Ми сподіваємося, що замовник, незалежно від обсягів виконаних робіт оцінить компетентність нашої компанії, професіоналізм співробітників і індивідуальний підхід.
Систему відеоспостереження може доповнювати система контролю доступу.